logo firmy

Główna treść strony

Top News

Jak szkolić? Szybko!

Tempo zmian w dzisiejszym biznesie jest większe niż kiedykolwiek. Oznacza to konieczność równie dynamicznych działań w obszarze nabywania kompetencji przez pracowników. Według raportu Deloitte „Global Human Capital Trends 2017”, już 83 proc. osób zajmujących stanowiska kierownicze uważa rozwój pracowników za ważną lub bardzo ważną kwestię.

Nowe trendy w rekrutacji: wysokość zarobków: jawna, czy nie?

Osoby poszukujące pracy coraz częściej przyznają, że chcą znać wysokość wynagrodzenia już na początku procesu rekrutacyjnego. Ponad 50 proc. Polaków deklaruje, że w ogłoszeniach o pracę brakuje informacji o wysokości wynagrodzenia.

Jak zapobiec komplikacjom w projekcie? Oto 3 składowe, od których może zależeć powodzenie przedsięwzięcia.

Czy zdarzyło Ci się, że mimo precyzyjnie zaplanowanej pracy nad wdrożeniem czy realizacją projektu, pojawiły się niespodziewane komplikacje, jak na przykład poważne przesunięcia terminów, zrzucanie odpowiedzialności na innych? Czy doświadczyłeś tego, że są w zespole osoby, z którymi komunikujesz się jakby „bez słów” a współpraca z innymi przyprawia o przysłowiowy „ból głowy”?

Czego polskie organizacje muszą się nauczyć aby tworzyć efektywne i energetyczne miejsca pracy?

Firmy mogą mieć ogromny wpływ na to, by ich pracownicy byli efektywni. Co muszą robić, by tak było?

Czy pracownicy chcą pozapłacowych benefitów?

Liczba firm, które oferują swoim pracownikom różnego rodzaju dodatki, dynamicznie rośnie. Dotyczy to szczególnie tych sektorów, gdzie coraz trudniej pozyskać wykwalifikowanych pracowników, którzy zwiążą się z firmą na dłużej. Ale czy tak naprawdę liczne benefity są tym, czego potrzebują pracownicy?

Jak osiągnąć stan „flow” w pracy?

Czas staje w miejscu i nagle wszystko inne przestaje mieć znaczenie, poza zadaniem, które wykonujemy z pełnym zaangażowaniem bez większego wysiłku? Doskonale! Oznacza to, że udało nam się osiągnąć stan świadomości, nazywany w psychologii „flow”. Charakteryzuje się on wysoką efektywnością w działaniu bądź maksymalną kreatywnością.

10 dylematów jak rozwijać liderów w Twojej firmie

Zaplanowany projekt rozwojowy dla menedżerów to duże oczekiwanie od uczestników i duże wyzwanie dla HR. Na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć, jeśli planuje się rozwój kadry kierowniczej w swojej organizacji? Przed projektem należy określić, które z poniższych wyborów bardziej pasują do specyfiki firmy, potrzeb i budżetu. Zebraliśmy je w postaci 10 pytań.

Najlepszą reklamą firmy jest zadowolony pracownik

Pracodawcy, którzy mają problemy z pozyskiwaniem kandydatów do pracy, coraz częściej decydują się na programy poleceń pracowniczych. Ale czy wszyscy zatrudnieni są skłonni zareklamować znajomym firmę, w której pracują? Co może ich do tego zachęcić?

Rekrutacja liderów. Jak wyłowić z rynku przyszłych menedżerów?

W czasach, gdy brakuje liderów, trzeba ich sobie wychować. Jak dostrzec w kandydacie potencjał menedżerski? Oto sześć podpowiedzi serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl, które sprawią, że rekrutacja przebiegnie sprawniej.

Wywiad z Adamem Muszakiem z BERNDSON

"Trener to dzisiaj bardziej moderator, partner, a nie przewodnik stada. Trzeba umieć się przyznać czasami przed uczestnikami, że ich perspektywa jest lepsza…"

Kandydaci do pracy czują się ignorowani Kandydaci do pracy czują się ignorowani

Aż 8 na 10 ubiegających się o pracę ma wrażenie, że nikt nie przejrzał wysłanej przez nich aplikacji, a tylko co piąty otrzymał informację o przyczynach niezatrudnienia.

Dlaczego kandydaci do pracy nie mówią prawdy?

Kłamstwo jest powszechnie stosowane. Występuje ono w różnych sytuacjach w naszym codziennym życiu, także w pracy i podczas rozmów rekrutacyjnych. Dziedzina zajmująca się psychologicznymi przesłankami mówiącymi o nieszczerych zachowaniach to Psychologia kłamstwa.

Kandydaci pasywni wymagają niestandardowych narzędzi

„W tym momencie każda firma musi stosować mniej standardowe narzędzia” - na temat zmian na rynku HR i rekrutacji kandydatów pasywnych rozmawiamy z Martą Makarewicz z zespołu Talent Acquisition w PepsiCo.

Rynek pracy nie przetrwa bez millenialsów. Za 10 lat to oni będą głównym motorem napędowym gospodarki

Jak twierdzi A. Carvelli, młodzi Polacy mogą bez obaw szukać dobrej posady dotąd, aż ją znajdą. Najpóźniej po pół roku pracy w danej firmie powinni wiedzieć, jakie mają szanse na awans, by zdecydować, czy chcą w niej zostać.

Ambicje i nierówne szanse - trudne połączenie pracy z obowiązkami rodzicielskimi

Z najnowszego badania Hays Poland wynika, że najwyższe stanowiska są częściej obejmowane przez mężczyzn. Tylko nielicznym kobietom udaje się wejść do zarządów. Aż 85% respondentów wskazało, że osobą zarządzającą w ich firmie zajmuje mężczyzna

AC/DC – niech w firmie rozbrzmi talent

W potocznym rozumieniu słowo „talent” kojarzy się z umiejętnościami, które można zaprezentować w rozrywkowych programach – na myśl przychodzą śpiew, taniec, magiczne sztuczki... Hasło to można jednak postrzegać także w wymiarze biznesowym – pracodawcy spotykają się z osobami szczególnie uzdolnionymi każdego dnia. Wyzwaniem dla menedżerów jest ich dostrzeżenie i wspieranie.

Historia HR w Polsce, czyli coś czego HR manager nie powinien przegapić

HR to jedna z dziedzin biznesu, która w ostatnich 30. latach podlegała największym zmianom - od ograniczania obsługi kadrowo-administracyjnej pracowników, aż do gruntownej zmiany kultury organizacyjnej w firmach.

#TrendyHR_2017 - najnowszy raport dla HR i o HR

Studio Wiedzy ma przyjemność zaprosić do lektury raportu #TrendyHR_2017, który stanowi swego rodzaju kompendium wiedzy na temat najważniejszych i najgorętszych zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Wirtualny zespół ekspertów

Członkowie zarządów, którzy dbają o ciągły rozwój organizacji, cenią sobie opinie specjalistów z niższych szczebli organizacji uważając, że mają oni możliwość bezpośredniej obserwacji problemów oraz praktyczne podejście do ich rozwiązania. Aby z ich wiedzy i doświadczeń skorzystać, powołuje się zespoły eksperckie.

Voice of the Employee, czyli jak lepiej zrozumieć potrzeby swoich pracowników

W obecnych czasach każdy nowoczesny pracodawca już wie, że o przewadze konkurencyjnej i rentowności firmy decydują tak naprawdę pracownicy – ich wiedza, doświadczenie, motywacja...

Wyniki raportu „PRACA, MOC, ENERGIA W POLSKICH FIRMACH” - cz. I

Ponad połowa pracowników polskich firm odczuwa w ciągu dnia znużenie i senność, a 60% czuje zmęczenie i niewyspanie tuż po przebudzeniu...

Światowy rynek zmierza w kierunku digitalizacji. Polska nie zostaje w tyle.

Według raportu Deloitte „Global Human Capital Trends 2017" aż 73 proc. międzynarodowych liderów biznesu i HR uznaje „Digital HR" za bardzo ważny trend biznesowy.

Zasada trzech "R" : Rozwój, rekrutacja i rekomendacja.

Ciągły rozwój i dążenie do samodoskonalenia to nieodłączna część ludzkiego życia. Ambicja nie pozwala nam stać bezczynnie w jednym miejscu. Niekiedy potrzebujemy jednego małego bodźca...

Codzienny fitness dla mózgu czyli Lifelong learning

Czy wiesz, że 5 minut dziennie wystarczy, by zdobyć nowe umiejętności. Jeśli każdego dnia nauczysz się zaledwie 10 słówek, to już po 3 miesiącach opanujesz Basic English...

Coraz lepsza pozycja kobiet na rynku pracy. Wreszcie przyszedł czas na kompetencje?

Kobiety coraz częściej zajmują najważniejsze stanowiska w firmach oraz zajmują się rozwojem własnych przedsiębiorstw.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>