logo firmy

Główna treść strony

Top News

Zasada trzech "R" : Rozwój, rekrutacja i rekomendacja.

Ciągły rozwój i dążenie do samodoskonalenia to nieodłączna część ludzkiego życia. Ambicja nie pozwala nam stać bezczynnie w jednym miejscu. Niekiedy potrzebujemy jednego małego bodźca, który pobudzi nas do działania by ruszyć dalej i osiągnąć wymarzony sukces.

Codzienny fitness dla mózgu czyli Lifelong learning

Czy wiesz, że 5 minut dziennie wystarczy, by zdobyć nowe umiejętności. Jeśli każdego dnia nauczysz się zaledwie 10 słówek, to już po 3 miesiącach opanujesz Basic English, podobnie jest z programowaniem, czy marketingiem. Dlaczego w ogóle warto podnosić swoje kompetencje?

Coraz lepsza pozycja kobiet na rynku pracy. Wreszcie przyszedł czas na kompetencje?

Kobiety coraz częściej zajmują najważniejsze stanowiska w firmach oraz zajmują się rozwojem własnych przedsiębiorstw. Nikogo nie dziwi już fakt, iż to właśnie kobieta jest szefem i to ona podejmuje najważniejsze decyzje. Od dwóch dekad rynek pracy w Polsce diametralnie się zmienił, a panie z roku na rok stają się coraz ważniejszymi i bardziej docenianymi pracownikami. Czy w związku z tym, możemy powiedzieć, że sytuacja kobiet jest stabilna i nie muszą się już martwić o swoją ścieżkę zawodową?

Czy praca daje szczęście?

Wydawać by się mogło, że najważniejszym czynnikiem budującym nasze szczęście zawodowe są zarobki. W rzeczywistości choć wynagrodzenie jest ważne, to okazuje się, że nie jest kluczowe przy wyborze miejsca zatrudnienia.

Dlaczego analityka w obszarze HR ma znaczenie?

Mimo, że 63 proc. organizacji w Polsce uważa analitykę HR za jeden z najważniejszych obszarów, to w praktyce niewiele firm decyduje się na podjęcie działań w zakresie jej wdrażania. Zarządy firm wciąż nie dostrzegają zależności pomiędzy danymi otrzymywanymi od działu HR, a ogólną kondycją prosperowania organizacji.

Big Data ością w gardle korporacji. Mimo górnolotnych deklaracji, zaawansowana analityka danych wciąż w powijakach

Badanie przeprowadzone przez Dimensional Research rzuciło nowe światło na stan implementacji Big Data przez korporacje. Wynika z niego, że aż 76 proc. ankietowanych firm wdraża już samoobsługową analitykę dużych zbiorów cyfrowych informacji. Pozostałe dane nie są już tak optymistyczne

Raport „Candidate Experience 2017”: kandydat bardziej zaangażowany w proces rekrutacji niż pracodawca?

Z 4. edycji badania „Candidate Experience” wynika, że w wielu obszarach procesów rekrutacyjnych istnieje rozbieżność między deklarowanymi a stosowanymi praktykami przez pracodawców. Podczas gdy aż 83% przedstawicieli działów HR uważa, że stały kontakt z kandydatem wpływa pozytywnie na jego doświadczenie, w praktyce taki standard zachowuje tylko 65% firm.

Tymczasowy kierownik (wirtualnego) zespołu

Nowy kierownik projektu, który w formalnej strukturze przedsiębiorstwa jest ciągle szeregowym pracownikiem, ma duży problem z pozyskaniem zaangażowania osób spoza swojego najbliższego otoczenia, a nawet z pozyskaniem ich zainteresowania i uwagi

Dobre decyzje menadżerskie - efekt potwierdzenia

Czy na Ciebie menedżerze również wpływa ten efekt? Wpływa na każdego. Podleganie mu jest prostsze dla naszego mózgu niż próby przeciwdziałania.

Zasada 80/20 w budowaniu marki pracodawcy

Zgodnie z zasadą Pareto 20 proc. naszych działań przynosi 80 proc. rezultatów. Nie inaczej jest z naszą motywacją oraz motywowaniem innych. Jak znaleźć mityczne 20 proc. odpowiedzialne za entuzjazm pracowników i wydać na to jedynie 20 proc. budżetu?

Jak powinna wyglądać współpraca korporacji ze startupami?

Na globalnym i konkurencyjnym rynku, korporacje potrzebują innowacyjnych rozwiązań, których coraz częściej poszukują na zewnątrz organizacji. Naturalnym kierunkiem jest współpraca ze startupami.

Czy kultura jest kulturalna - słowo o kulturze organizacyjnej

Dlaczego jest ważna? Bo bezpośrednio wpływa na atmosferę i środowisko pracy, bo ma bezpośrednie przełożenie na efektywność czy produktywność pracowników, bo kreuje wizerunek pracodawcy, który może decydować o tym, czy firmy lub ludzie chcą świadczyć pracę lub usługi na rzecz firmy, bo może motywować do osiągania więcej, bo może sprzyjać innowacyjności i zaangażowaniu.

Dlaczego szefowie nie chwalą?

Dziś kompetencje czy umiejętności zarządcze to zbyt mało, aby być dobrym szefem - do tego niezbędne są umiejętności miękkie. Instytut Durkalskiego RMP Polska przeprowadził ponadbranżowe badanie wśród ponad 500 pracowników liniowych, aby dowiedzieć się, które z tych umiejętności oceniają najwyżej.

Po co tworzy się systemy premiowania?

Dlaczego pracodawcy decydują się na wprowadzenie takiego narzędzia? Po co tworzy się systemy premiowania?

Rynek kandydata wskazuje nowe perspektywy na rynku pracy i pomaga przełamywać stereotypy na temat płci i wieku

Rynek pracownika coraz częściej wymusza na pracodawcach wypracowanie nowych ścieżek pozyskiwania pracowników, co może być początkiem zmian trendów na rynku pracy.

Udana rekrutacja, czyli jak oczarować i zatrzymać kandydata?

Rekrutacja to nie tylko wyszukiwanie pracowników do konkretnych posad na tu i teraz. Może to być również zawodowa relacja, która zaprocentuje za jakiś czas. Jednak tylko wtedy, kiedy umiejętnie nią pokierujemy.

Wsparcie dla wirtualnych zespołów

Klasyczne zespoły robocze charakteryzują się tym, że pracują razem w jednej lokalizacji, co daje oczywiste korzyści komunikacyjne. W przypadku zespołów wirtualnych jego członkowie pracują w różnych miejscach (zespół „rozproszony") i/lub w różnych godzinach czy strefach czasowych.

Małe firmy mogą zaoferować profesjonalistom bezpieczeństwo finansowe

Korporacja czy mała firma? Wysoka pensja i bogaty pakiet socjalny czy elastyczność i rodzinna atmosfera? Właściciele małych firm, specjalizujących się w usługach profesjonalnych, mają często problem ze znalezieniem utalentowanych i wartościowych pracowników.

Nie każda premia redukuje liczbę zwolnień L4 w firmie

Nie od dziś wiadomo, że pieniądze motywują do działania. Czy jednak dodatkowe pieniądze dla pracownika, wynikające z nienadużywania przez niego zwolnień chorobowych, przyczyniają się do obniżania absencji?

Podwyżki nie dają poczucia stabilności pracownikom w Polsce

Po raz kolejny widzimy, że trendy na rynku zatrudnienia dynamicznie się zmieniają. Od pracy przestajemy wymagać jedynie wysokich zarobków, ale również możliwości rozwoju i poczucia satysfakcji.

Koniec epoki etatu?

Od wielu lat na rynku pracy obserwowany jest wzrost popularności pracy tymczasowej oraz kontraktowej. Coś, co kiedyś było niepożądaną alternatywą dla stałego zatrudnienia, dziś wśród specjalistów często jest świadomym wyborem.

Zarządzanie czasem dla efektywnych menedżerów

Każdy menedżer powinien dobrze opanować umiejętność zarzadzania czasem, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie czasem swojego zespołu. Jakie są obecne trendy i co można zrobić, aby umiejętnie im sprostać?

Jak zamknąć prawie każdą trudną rekrutację?

Rekrutacja pracowników, szczególnie doświadczonych, staje się coraz trudniejsza. W obliczu braku kandydatów aktywnie szukających pracy, firmy zmuszone są skierować swoje działania w stronę kandydatów pasywnych.

Jak wybrać odpowiednie szkolenie?

W przeciągu ostatnich kilku lat szkolenia pracownicze stały się koniecznym elementem życia codziennego niemal każdej nowoczesnej korporacji.

Cyfrowa transformacja produkcji: analityka Big Data katalizatorem rozwoju

Aż 47 proc. wytwórców wiąże duże oczekiwania z analityką Big Data, a wyniki finansowe firm za rok 2016 pokazują, że wdrożenie takiej analityki usprawnia nie tylko produkcję, lecz wprost przekłada się na wyniki firmy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>