logo firmy

Główna treść strony

Top News

HR FACTOR XII | #SMART_HR

Przed nami merytoryczna uczta - XII edycja HR FACTOR - formatu świetne znanego wszystkim świadomym HR-owcom. Spotykamy się już 16 marca.

Moja wymarzona randka z rekruterką

Wybija 10.00 i żwawym krokiem wchodzę przez przeszklone drzwi. W moją stronę kieruje się właśnie uśmiechnięta dziewczyna. Wyciąga do mnie dłoń na przywitanie i zaprasza do pokoju obok.

Różnice kulturowe a wpływ na proces rekrutacji

Obcokrajowcy mają inne podejście do rozmów o pieniądzach, czasie pracy czy umowach. Wciąż wielu HR-owców nie jest na to przygotowanych. Tymczasem znalezienie wspólnego języka, daje większą szansę na skuteczną rekrutację.

Wspólne postanowienia noworoczne pracownika i pracodawcy

Przełom roku to idealny czas na stworzenie listy noworocznych postanowień. U wielu osób, na szczycie tej listy jest deklaracja dotycząca zmiany pracy. Powodów jest wiele np. chęć zmiany warunków zatrudnienia, poszukiwanie przyjaznej atmosfery w pracy, czy możliwości rozwoju.

Czy roboty wygryzą nas z roboty?

Za kilkanaście lat rynek pracy będzie wyglądał zupełnie inaczej. Choć zawód przyszłości już teraz posiada 10% osób, to 70% będzie musiało zmienić sposób wykonywania swojej profesji, a 20% powinno liczyć się z tym, że ich obowiązki przejmą roboty. Rozwój technologii przyniesie jednak również nowe miejsca pracy.

Zachód nam ucieka. Powód? Niska efektywność i marnotrawstwo

1928 godzin – tyle przepracował w ubiegłym roku statystyczny Polak. To najwięcej w Unii Europejskiej. Niestety, tracimy czas na realizowanie wielu niepotrzebnych czynności. To sprawia, że zachodnie gospodarki wciąż nam uciekają a pracownicy tracą swój potencjał.

#TrendyHR_2018 – badanie dla HR i o HR

Zapraszamy do udziału w jednej z najszerzej zakrojonych inicjatyw badawczo-obserwacyjnych #TrendyHR_2018. To już trzecia edycja badania! Zbadaj z nami HR!

Chatboty podbijają świat HR

W ciągu zaledwie 3 lat liczba użytkowników Messengera wzrosła z 200 tys. do 1,2 mld. W Polsce jest on popularniejszy nawet od aplikacji natywnej Facebooka, co dobitnie pokazuje jak zmieniają się kanały komunikacji i z jakich narzędzi dzisiaj korzystamy najczęściej. To ważna wskazówka dla firm a działów HR w szczególności.

Konfliktowy współpracownik. Oto 8 zdań, które pozwolą uniknąć sporów w pracy

Spór w pracy można uciąć jednym zdaniem. Ważne, aby wypowiedzieć je z pewnością, z jednej strony - pokazując niezadowolenie z zachowania współpracownika, z drugiej - dając mu szansę na zmianę sposobu komunikacji.

Trendy w HR, czyli co teraz ma znaczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi

W ciągu najbliższych miesięcy aż 55% firm w Polsce planuje znaczący wzrost inwestycji w zarządzanie pracownikami - wynika z badania Deloitte „Trendy HR 2017. Zmiana zasad w erze cyfryzacji". Raport pokazuje, jakie wyzwania stoją przed liderami biznesu i HR w zmieniającym się otoczeniu społecznym, demograficznym, ekonomicznym i cyfrowym.

Czy przywództwo transformacyjne sprawdzi się w twojej firmie?

Dynamiczne otoczenie biznesowe i kolejne pokolenie na rynku pracy stawiają przed liderami nowe wyzwania. W sprostaniu im może pomóc zarządzanie w myśl koncepcji przywództwa transformacyjnego. Na czym ona polega i czy jej zastosowanie sprawdzi się tylko w przypadku kierowania zespołem millenialsów?

Efektywna informacja zwrotna w 5 krokach

Aż 65 proc. pracowników podkreśla, że chciałoby częściej otrzymywać feedback od swoich przełożonych - podaje portal Feedback Academy.

Storytelling – kolejna moda czy wartościowe narzędzie?

W ostatnich czasie obserwujemy koleją falę wysypu osób zajmujących się storytellingiem. Z jednej strony oferowane są usługi kreowania historii na potrzeby marketingu czy employer brandingu

SZYBKIE DECYZJE I SZTUCZNA INTELIGENCJA ODPOWIEDZIĄ NA POTRZEBY FIRM I WYZWANIA RYNKU PRACY

Organizacje prowadzące działalność w Polsce coraz częściej zmagają się z trudnościami w pozyskiwaniu odpowiednich pracowników, co w dużej mierze wynika z rekordowo niskiego poziomu bezrobocia.

Umacniający się rynek pracownika

Jakie jest największe wyzwanie zawodowe specjalistów ds. kadr i płac? Rekrutacja odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Tego zdania jest połowa osób biorących udział w badaniu Sage w Polsce oraz 88 proc. ankietowanych w USA i Wielkiej Brytanii. Zadanie to jest o tyle trudniejsze, że młode pokolenie pracowników staje się coraz bardziej wymagające.

7 wskazówek dla działów HR z branży nowoczesnych usług biznesowych

Chcąc zatrudnić obcokrajowców z UE, warto wiedzieć, że Polska jest dla nich atrakcyjnym zawodowo krajem. Istnienie „lepszego Zachodu” to mit – wynika z raportu Monster Talent Sourcing Services „Skuteczne sposoby na rekrutacje językowe”. Oto, co jeszcze należy wiedzieć o cudzoziemcach, aby ich skutecznie rekrutować.

Przez millenialsów firmy nie korzystają już z ocen okresowych. Teraz ich praca musi być szybko i na bieżąco weryfikowana

Firmy odchodzą od rocznych, półrocznych czy kwartalnych ocen okresowych na rzecz bieżącego feedbacku. Ma to związek z tym, że coraz ważniejszą rolę w przedsiębiorstwach odgrywają millenialsi. Oni oczekują szybkich wyników, zupełnie jak komentarzy na portalach społecznościowych.

Twoi ludzie to Twoje usługi - jak efektywnie zarządzać nieobecnościami pracowników

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego jak drastyczne w skutkach może być złe zarządzanie nieobecnościami pracowników. Dotkliwie przekonały się o tym tanie linie lotnicze Ryanair.

Co robić, aby pracownicy motywowali się nawzajem?

Badania pokazują, że przyzwyczajenia można zmieniać nie za pomocą nagród pieniężnych, ale poprzez wpływ współpracowników. W wielu wypadkach po zakończeniu programu premiowania, pracownicy wracają do wcześniejszych przyzwyczajeń i znów osiągają gorsze wyniki, więc nie przynoszą one trwałych zmian.

Poszukiwanie pracy w erze digital

W Polsce z Internetu aktywnie korzysta już 25,71 mln osób. W sieci spędzamy codziennie średnio 4,4 godziny. Kolejne 1,3 godziny – poświęcamy na przeglądanie stron na urządzeniach mobilnych . Digital zdominował wiele obszarów naszego życia – także proces rekrutacji, który w dużej mierze przeniósł się do wirtualnego świata.

Roboty przejmą połowę pracy na świecie. Eksperci: musimy się uczyć nowych rzeczy

Blisko połowa czasu pracy na świecie, w tym 49% w Polsce, może być zautomatyzowana przy użyciu technologii – grzmiał na początku 2017 roku McKinsey Global. Skala znaczenia automatyzacji jest przeszacowana – stwierdza z kolei najnowszy raport ONZ.

Narzędzia to za mało – jak dzięki lean leadership zadbać o trwałość zmian w organizacji?

Wiele firm traktuje narzędzia optymalizacji procesów i kompetencje przywódcze jako dwie zupełnie odrębne dziedziny. To błąd, bowiem integracja tych obszarów w lean leadership może pomóc firmie w efektywniejszym funkcjonowaniu.

5 sposobów na zwiększenie zaangażowania pracowników

Zwiększenie zaangażowania pracowników może przynieść znaczne korzyści dla Twojej organizacji. Główną zaletą zmotywowanego zespołu jest gotowość do osiągania stawianych przed nim celów.

Boty na rynku pracy – kogo zastąpią?

Roboty na rynku pracy najczęściej kojarzone są z wyrafinowanymi automatami przemysłowymi, które spawają, lutują lub skręcają produkty.

Absolwent na rynku pracy. Jak rozpocząć karierę, aby osiągnąć sukces?

Młodzi ludzie, którzy dopiero zakończyli edukację, zazwyczaj bardzo sumiennie podchodzą do poszukiwania pierwszej poważnej pracy - korzystają z profesjonalnych porad i stosują się do wskazówek ekspertów.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>