logo firmy

Główna treść strony

Top News

Małe firmy mogą zaoferować profesjonalistom bezpieczeństwo finansowe

Korporacja czy mała firma? Wysoka pensja i bogaty pakiet socjalny czy elastyczność i rodzinna atmosfera? Właściciele małych firm, specjalizujących się w usługach profesjonalnych, mają często problem ze znalezieniem utalentowanych i wartościowych pracowników.

Nie każda premia redukuje liczbę zwolnień L4 w firmie

Nie od dziś wiadomo, że pieniądze motywują do działania. Czy jednak dodatkowe pieniądze dla pracownika, wynikające z nienadużywania przez niego zwolnień chorobowych, przyczyniają się do obniżania absencji?

Podwyżki nie dają poczucia stabilności pracownikom w Polsce

Po raz kolejny widzimy, że trendy na rynku zatrudnienia dynamicznie się zmieniają. Od pracy przestajemy wymagać jedynie wysokich zarobków, ale również możliwości rozwoju i poczucia satysfakcji.

Koniec epoki etatu?

Od wielu lat na rynku pracy obserwowany jest wzrost popularności pracy tymczasowej oraz kontraktowej. Coś, co kiedyś było niepożądaną alternatywą dla stałego zatrudnienia, dziś wśród specjalistów często jest świadomym wyborem.

Zarządzanie czasem dla efektywnych menedżerów

Każdy menedżer powinien dobrze opanować umiejętność zarzadzania czasem, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie czasem swojego zespołu. Jakie są obecne trendy i co można zrobić, aby umiejętnie im sprostać?

Jak zamknąć prawie każdą trudną rekrutację?

Rekrutacja pracowników, szczególnie doświadczonych, staje się coraz trudniejsza. W obliczu braku kandydatów aktywnie szukających pracy, firmy zmuszone są skierować swoje działania w stronę kandydatów pasywnych.

Jak wybrać odpowiednie szkolenie?

W przeciągu ostatnich kilku lat szkolenia pracownicze stały się koniecznym elementem życia codziennego niemal każdej nowoczesnej korporacji.

Cyfrowa transformacja produkcji: analityka Big Data katalizatorem rozwoju

Aż 47 proc. wytwórców wiąże duże oczekiwania z analityką Big Data, a wyniki finansowe firm za rok 2016 pokazują, że wdrożenie takiej analityki usprawnia nie tylko produkcję, lecz wprost przekłada się na wyniki firmy.

Jak zachować obiektywność w procesie rekrutacji?

Proces selekcji i rozwoju wymaga, od obu stron (pracodawca i kandydat lub pracownik), pracy ze złożonymi danymi, brakiem pewnych informacji i szybkiego podejmowania decyzji.

4 błędy w ocenie kompetencji pracowników metodą Assessment Center - z doświadczenia praktyka

Assessment center (AC) jest uznawany za jedno z najbardziej skutecznych narzędzi do badania potencjału kompetencyjnego, ale jak korzystać z tego rozwiązania, aby było skuteczne i czy na pewno każda firma powinna w niego inwestować? Swoim doświadczeniem dzieli się Anna Pawlak-Lawrenz, analityk zachowania, certyfikowany konsultant DISC D3 (Certified Behavioral Consultant) i certyfikowany coach biznesowy.

Badanie eNPS–skuteczna walka o zaangażowanie pokolenia Y

Odkąd weszli na rynek pracy nierzadko przyprawiają działy kadr o ból głowy. Pokolenie osób urodzonych między 1980 i 1990 rokiem – absolwenci renomowanych uczelni, przekonani o swojej wartości na rynku pracy. Ambitni i wielozadaniowi, ale również zmienni i wybredni. Z roku na rok utrzymanie w firmie milenialsów stanowi coraz większe wyzwanie dla rekruterów.

Zarobki dla pracowników IT to nie wszystko. O czym zapominają pracodawcy?

Pracownicy IT są drugą, zaraz po członkach zarządów, najbardziej zadowoloną z pracy grupą zawodową w Polsce - wynika z najnowszego raportu firmy Sedlak & Sedlak. Satysfakcję z życia zawodowego deklaruje około 52 proc. informatyków w porównaniu do 33 proc. ogółu Polaków.

Praca tymczasowa z perspektywy pracownika

Możliwość zdobywania rozmaitych doświadczeń na różnych stanowiskach i w wielu branżach, elastyczne godziny pracy, a przy tym dostęp do świadczeń - płatnego urlopu czy ubezpieczenia zdrowotnego. Takie możliwości daje praca tymczasowa.

Jakie zmiany w zarządzaniu talentami czekają firmy nadchodzących latach?

Rok 2016 udowodnił, że w sferze politycznej, gospodarczej i społecznej, wszystko może się zdarzyć. W widoczny sposób zmienia się rynek pracy, jak i środowisko pracy oraz oczekiwania samych pracowników.

Cyfrowa transformacja - czas na HR!

Rozwój nowoczesnych technologii, a co za tym idzie coraz częstsze wykorzystywanie urządzeń mobilnych i rozwiązań chmurowych, zmienia procesy biznesowe oraz sposób organizacji pracy. Jak wynika z raportu Global Human Capital Trends 2016, zrealizowanego przez firmę Deloitte, 74 proc. liderów biznesu i HR uznało cyfryzację działu personalnego za ważny lub bardzo ważny kierunek rozwoju firmy.

Dlaczego pracownicy odchodzą?

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na zmianę pracy? Zdaniem ekspertów Hays Poland najczęstsze powody - poza możliwością osiągania wyższych dochodów - to chęć mierzenia się z nowymi wyzwaniami i brak możliwości rozwoju w obecnym miejscy pracy.

Zastosowania sztucznej inteligencji w HR

Sztuczna inteligencja, jak wiele innych technologii, wpisuje się w stare porzekadło: „potrzeba matką wynalazków". Powód w tym przypadku jest prosty. Jak informuje McKinsey&Company w raporcie „5 zadań dla Polski"1, w nadchodzących latach przyjdzie nam zmierzyć się z wyzwaniami demograficznymi.

Mobbing i dyskryminacja to zjawiska powszechne

Zjawiska te, można zaobserwować nie tylko w małych, polskich firmach. Dotyczą również dużych, w tym międzynarodowych korporacji - nie tylko ich fabryk, ale też HQ.

Normy i wymiar czasu pracy w 2017 roku

Punktem wyjścia dla rozliczania czasu pracy pracowników jest określenie korzystnego dla firmy systemu rozliczania czasu pracy. Prawo pracy umożliwia korzystanie z różnych rozwiązań, które mają istotny wpływ na optymalne i dopasowane do specyfiki działalności zarządzanie zasobami ludzkimi.

Rynek pracownika kształtuje trendy HR w 2017 roku

Czy pracodawcy nadal będą mieli trudności w pozyskiwaniu pracowników? Czy z powodu braku kandydatów organizacje coraz częściej będą rekrutowały pracowników ze Wschodu?

Ocena roczna - relikt przeszłości czy obiektywny wskaźnik rozwoju pracowników?

Sezon rocznych ocen pracowników zbliża się ku końcowi. Jednocześnie nie cichnie dyskusja na temat ich zasadności. Czy pracodawcy powinni całkowicie zrezygnować z tej formy podsumowań?

4 najmocniejsze trendy nowoczesnego rynku pracy

Rozwój nowoczesnych technologii oraz zmiany w tradycyjnym postrzeganiu kariery zawodowej przez społeczeństwo mają swoje odzwierciedlenie w rynku pracy, który całkiem gładko przyswaja nowości i dynamicznie na nie reaguje.

GRYWALIZACJA – zadbaj o 5 obszarów, które zapewnią sukces.

Ponad 50% światowych firm i korporacji planuje wprowadzić mechanizmy grywalizacji w nadchodzących latach. Jeśli i Ty o tym myślisz, warto, byś zwrócił uwagę na 5 kluczowych obszarów sukcesu. Jednocześnie – jeśli o to nie zadbasz – staną się rafami i mieliznami, na których rozbije się Twój projekt.

Pokolenie Y w organizacji – fakty i mity.

Pokolenie Y to osoby urodzone między rokiem 1980 a 90. (według niektórych źródeł nawet 95.). Dlaczego pokolenie Y?

Dlaczego dyrektor HR powinien być prawą ręką prezesa?

Dyrektor HR zazwyczaj nie jest postrzegany jako najważniejszy doradca i partner prezesa przy podejmowaniu strategicznych decyzji, w odróżnieniu od swoich kolegów odpowiadających w firmie za sprzeda.ż czy finanse. To wielki błąd, ponieważ nie od dziś wiadomo, że najważniejszym kapitałem firmy są ludzie..

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>