logo firmy

Główna treść strony

Dobre Praktyki HR

Przywództwo poprzez służenie – na czym polega i czy może się przydać w twojej firmie?

Choć służebne przywództwo dla niektórych brzmi jak oksymoron, menedżerowie coraz częściej dostrzegają zalety zarządzania w myśl tej idei. Co w praktyce oznacza ona dla pracodawców oraz pracowników i jak przekłada się na funkcjonowanie całej firmy?

Coaching kompetencji - sztuka prowadzenia dialogu

W ostatnich latach istotną rolę w zarządzaniu personelem w organizacji pełni coaching kompetencji - czyli doskonalenie wybranych umiejętności potrzebnych na danym stanowisku pracy.

Elastyczna praca wspiera cele biznesowe przedsiębiorstwa

Według danych Future Workplace, najbardziej cenionym przez pracowników benefitem jest dziś elastyczność, która wyprzedza m.in. bonusy związane z opieką medyczną.

Ocena roczna pracownika. Czy to ma sens?

Roczna ocena pracownicza – zmierzył się z nią każdy pracownik i menedżer. Takie spotkanie to doskonała okazja do konstruktywnego podsumowania dotychczasowych działań, wyciagnięcia wniosków i wyznaczenia ścieżki rozwoju na przyszłość.

Assessment Centre w procesie rekrutacji

Wysoki koszt, czasochłonność, konieczność skorzystania z pomocy zewnętrznej firmy doradczej – to niektóre z argumentów, które zniechęcają firmy do wykorzystania Assessment Centre w procesie rekrutacji. Czy rzeczywiście są słuszne? Ekspert LeasingTeam

Wszyscy chcą zmian – nikt nie chce się zmienić

Pracownicy bardzo często dostrzegają potrzebę wprowadzenia zmian w firmie. Nie oznacza to jednak, że reagują entuzjastyczne, gdy szefowie zapowiadają, iż zmiany (nawet te pożądane) faktycznie zostaną wprowadzone. Jeszcze gorzej, jeśli menedżer oczeku

Różnica pomiędzy premią a nagrodą

Premia jak i nagroda jest składnikiem wynagrodzenia. Pracodawca jednak nie ma obowiązku przyznawania ich pracownikom. Jeśli zdecyduje się na przyznanie takich świadczeń, powinien dokładnie określić, czy będą to nagrody (nazywane premiami uznaniowymi)

Jak zabrać się za wdrażanie 'turkusu'?

Zastanawiasz się jak wdrożyć zarządzanie turkusowe zgodne z ideą Frederica Laloux w Twojej organizacji? Chcesz się dowiedzieć co czeka Cię podczas rejsu po turkusowym oceanie? Nie wiesz jak się do tego przygotować?

E-dokumenty – konieczność, nie przywilej!

Jak wynika z raportu „Trendy HR 2015 – Nowy świat pracy” zrealizowanego przez firmę Deloitte, jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoją obecnie organizacje jest uproszczenie pracy.

Model zarządzania w oparciu o kompetencje wymaga wsparcia technologicznego

Ocena okresowa pracowników stosowana jest praktycznie w każdej firmie, jednak często jest to narzędzie zbyt uproszczone i mało zindywidualizowane.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>
Firmy które wspierają HR
Kategorie firm/produktów

TMS Consulting

Tailor Made Solutions Consulting to zespół profesjonalistów budujących efektywność i zaangażowanie kluczowych managerów i ekspertów w organizacjach. Trafnie i rzetelnie diagnozujemy  tzw. „miękkie” kompetencje, wskazujemy mocne strony i obszary rozwojowe zarówno dla zespołów, jak i indywidualnych  pracowników. Dbamy o rozwój Talentów, dedykując im odpowiednie działania rozwojowe...

UCMS Group Poland Sp. z o.o.

UCMS Group Poland jest jednym z pierwszych profesjonalnych dostawców usług outsourcingowych w Polsce. Rozwijamy branżę Business Process Outsourcing w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej od lat 90tych. Posiadamy biura w Polsce, Rumunii i Rosji oraz na Ukrainie i na Węgrzech. Przez partnerów, obsługujemy klientów w większości europejskich krajów. Świadczymy usługi z zakresu kadr, płac i księgowości.

HRAPPS Jacek Fabirkiewicz

Oprogramowanie OfficeHR dedykowane dla działów HR jest rozwiązaniem wspierającym procesy rekrutacji internetowej. Optymalnie dobrany zestaw narzędzi umożliwi sprawną obsługę procesu publikacji ogłoszeń, tworzenia formularzy aplikacyjnych oraz efektywne przetwarzanie nadesłanych życiorysów.

4business&people sp. z o.o.

Dzięki nam organizacje i ludzie osiągają lepsze rezultaty biznesowe poprzez rozwój postaw i umiejętności.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Aby dodać profil swojej firmy / produktu, skontaktuj się z nami: hrnews@hrnews.pl