logo firmy

Główna treść strony

Dobre Praktyki HR

Elastyczna praca wspiera cele biznesowe przedsiębiorstwa

Według danych Future Workplace, najbardziej cenionym przez pracowników benefitem jest dziś elastyczność, która wyprzedza m.in. bonusy związane z opieką medyczną.

Ocena roczna pracownika. Czy to ma sens?

Roczna ocena pracownicza – zmierzył się z nią każdy pracownik i menedżer. Takie spotkanie to doskonała okazja do konstruktywnego podsumowania dotychczasowych działań, wyciagnięcia wniosków i wyznaczenia ścieżki rozwoju na przyszłość.

Assessment Centre w procesie rekrutacji

Wysoki koszt, czasochłonność, konieczność skorzystania z pomocy zewnętrznej firmy doradczej – to niektóre z argumentów, które zniechęcają firmy do wykorzystania Assessment Centre w procesie rekrutacji. Czy rzeczywiście są słuszne? Ekspert LeasingTeam

Wszyscy chcą zmian – nikt nie chce się zmienić

Pracownicy bardzo często dostrzegają potrzebę wprowadzenia zmian w firmie. Nie oznacza to jednak, że reagują entuzjastyczne, gdy szefowie zapowiadają, iż zmiany (nawet te pożądane) faktycznie zostaną wprowadzone. Jeszcze gorzej, jeśli menedżer oczeku

Różnica pomiędzy premią a nagrodą

Premia jak i nagroda jest składnikiem wynagrodzenia. Pracodawca jednak nie ma obowiązku przyznawania ich pracownikom. Jeśli zdecyduje się na przyznanie takich świadczeń, powinien dokładnie określić, czy będą to nagrody (nazywane premiami uznaniowymi)

Jak zabrać się za wdrażanie 'turkusu'?

Zastanawiasz się jak wdrożyć zarządzanie turkusowe zgodne z ideą Frederica Laloux w Twojej organizacji? Chcesz się dowiedzieć co czeka Cię podczas rejsu po turkusowym oceanie? Nie wiesz jak się do tego przygotować?

E-dokumenty – konieczność, nie przywilej!

Jak wynika z raportu „Trendy HR 2015 – Nowy świat pracy” zrealizowanego przez firmę Deloitte, jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stoją obecnie organizacje jest uproszczenie pracy.

Model zarządzania w oparciu o kompetencje wymaga wsparcia technologicznego

Ocena okresowa pracowników stosowana jest praktycznie w każdej firmie, jednak często jest to narzędzie zbyt uproszczone i mało zindywidualizowane.

Efektywne biznesowo szkolenia? To naprawdę możliwe!

Kapitał ludzki to obecnie jeden z najważniejszych czynników wpływających na budowę przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Już na etapie rekrutacji firmy dokładają starań, aby pozyskać dla siebie najlepszych pracowników. Ich zatrudnienie to jednak

GRATYFIKACJA FINANSOWA ZA ODEJŚCIE Z FIRMY. PROPOZYCJA (NIE) DO ODRZUCENIA!?

Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń: co czwarty pracownik nie jest zaangażowany w wykonywaną pracę, co przekłada się na mniejszą lojalność wobec firmy. Warto więc zastanowić się, co zrobić, aby zatrudnieni czuli się bardziej zmotywowani i pozosta

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>
Firmy które wspierają HR
Kategorie firm/produktów

Edu & More sp. z o.o.

Szkolimy z pasją, zaangażowaniem i starannością. Stawiamy na innowacyjność i ciągły rozwój. Realizujemy projekt unijny z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Sprawdź naszą ofertę treningów kompetencji miękkich i szkoleń specjalistycznych dla firm i instytucji publicznych oraz kursów języka polskiego dla cudzoziemców.

Walkers-finance executive search

Specjalizujemy się w rekrutacji pracowników na kierownicze stanowiska w działach finansowo-księgowych dla firm z różnych branż metodą Executive Search. Pomagamy znaleźć, ocenić i zatrudnić wysokiej rangi specjalistów na pojedyncze pozycje.Organizujemy działy finansowo-księgowe dla firm rozpoczynających swoją działalność.

Language Jobs&Talent Language Recruitment

Grupa LinguaJob.pl – pierwszy w Polsce portal pracy o profilu językowym - docelowe źródło kandydatów dla Państwa projektu rekrutacyjnego. Language Jobs & Language Talent Recruitment


Instytutu Analiz im. Karola Gaussa sp. z o.o.

IAKG jest firmą konsultingową pracującą w formule EBP (evidence-based-pratice). Formuła EBP oznacza, iż nasi Klienci otrzymują rozwiązania poparte odpowiednimi badaniami i analizami, co przekłada się na mierzalne wyniki finansowe.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Aby dodać profil swojej firmy / produktu, skontaktuj się z nami: hrnews@hrnews.pl