logo firmy

Główna treść strony

Komentuje

Elżbieta Bartoszewska
controlfind.pl
 
Otwarty na nieznane

Powrót na właściwą ścieżkę

Jeśli obudziłeś się pewnego dnia z myślą, że Twoja kariera zawodowa potoczyła się inaczej, niż zakładałeś, poznaj 3 kroki prowadzące z powrotem na właściwą ścieżkę kariery.

 

Dlaczego szedłeś złą drogą?

„To nie to, co chciałem robić całe życie!” – jeśli doszedłeś do takiej konkluzji, patrząc na to, czym obecnie się zajmujesz, pewnie zastanawiasz się, jak do tego doszło. Nie znalazłeś w porę pracy zgodnej z wykształceniem i skorzystałeś z oferty pracy w innej branży? Przełożyłeś stabilne zatrudnienie nad wyzwanie i teraz żałujesz? Najczęściej jednak powód jest prozaiczny, ale bardzo poważny: nigdy do końca nie sprecyzowałeś, jak potoczy się Twoja kariera lub źle zidentyfikowałeś swoje możliwości.

Takie scenariusze życia zawodowego nie są rzadkością. Twoim życiem częściej rządzi przypadek, niż Ty sam. Jeśli zależy Ci na tym, by realizować swoją wizję życia zawodowego, zobacz, jak przywrócić mu właściwy bieg. Przekonasz się, że nigdy nie jest na to za późno:

3 obszary

Aby na nowo skierować się na właściwą ścieżkę kariery, musisz uważnie przyjrzeć się swoim predyspozycjom i pragnieniom. W tym celu skup się szczególnie na trzech obszarach: mocnych stronach, swej osobowości i pasjom.

1. Mocne strony Być może nigdy poważnie nie przemyślałeś, w czym rzeczywiście jesteś dobry. Zastanów się, w jakich zadaniach w swojej karierze byłeś naprawdę skuteczny. Wykorzystywanie tych zdolności przyniesie Ci więcej zysku, niż próba udowodnienia sobie, że potrafisz wykazać się w obcych Ci dziedzinach. Poświęć więc nieco uwagi na zaobserwowaniu w sobie tych mocnych stron. Zapytaj przyjaciół i współpracowników, jakie zdolności w Tobie dostrzegają.Następnie postaraj się dopasować swoje osobiste kompetencje do tej dziedziny, której będiesz mógł się nimi posługiwać.

2. Osobowość Masz w sobie naturalne skłonności i predyspozycje – płyną one w Twojej krwi, są zapisane w DNA. Ale czy potrafisz wyczytać z tego trwałego kodu, kim jesteś? Być może utarło się wśród twoich bliskich, że jesteś flegmatyczny. Uwierzyłeś w to, więc zajmujesz się mało aktywną pracą. Jeśli jednak bliżej przyjrzysz się sobie, możesz odkryć, że twój wewnętrzny spokój jest objawem opanowania, które można wykorzystać daleko od biurka, gdzie inni nie radzą sobie ze stresem, a Ty zachowujesz zimną krew. Przeanalizuj swoje zachowanie, temperament i potrzeby, a być może odkryjesz w sobie nowe zawodowe oblicze.

3. Pasje Dobrze znasz to pytanie: czym byś się zajmował, gdybyś miał tyle pieniędzy, że nie musiałbyś pracować? W rzeczywistości jest to źle postawiony problem. Sugeruje bowiem, że na pasjach się nie zarabia, tym czasem doświadczenie uczy, że na niczym nie zarobi się tak, jak na tym, co rzeczywiście kręci. Na takich zajęciach, którym poświęcenie sprawi Ci przyjemność. Zatem zadaj sobie inne pytanie: Co kochasz robić do tego stopnia, że mógłbyś pracować nad tym po nocach, gdy zewsząd lecą kolejne kłody pod nogi? Jeśli jest taka dziedzina w Twoim życiu, to właśnie ku niej powinieneś kierować swoje kroki.

Powrót na właściwą ścieżkę kariery wiąże się z uważnym przyglądnięciem się sobie samemu. Wtedy to możliwe jest stwierdzenie, w którym kierunku należy podążać, by obudzić się pewnego dnia i pomyśleć: robię to, co kocham.

 

Jak poprosić o podwyżkę?

Porozmawiajmy o pieniądzach

Nowe stanowisko – nowe wyzwania

Asertywność a krytyka

Role w zespole

Ale frajda! Czyli motywacja SDT

Inicjatywa w pracy

1