logo firmy

Top News

Więcej

OSOBOWOŚĆ HR

Wiecej

Z Kraju

Więcej

9 na 10 pracowników chce mieć kontakt z zarządem firmy

89% ankietowanych uważa, że członkowie zarządu firmy powinni mieć kontakt z pracownikami. Najbardziej oczekują tego najmłodsi zatrudnieni w wieku 20-29 lat – wynika z badania „Efektywność biznesowa zaczyna się od komunikacji wewnętrznej” zrealizowanego przez emplo.

Ze świata

Więcej

Najmłodsi single na liście forbesa w 2017 roku

Prawdopodobnie niektóre z wymienionych tutaj osób mogłyby zgodzić się ze starym porzekadłem głoszącym, że pieniądze szczęścia nie dają. Wśród dwóch tysięcy miliarderów wymienionych na tegorocznej liście Forbesa znalazło się dziesięcioro singli w wieku od 21 do 40 lat.Na to grono składa się ośmiu mężczyzn i dwie kobiety, którzy nie zawarli związku małżeńskiego ani nie są w poważnym związku.

Dobre Praktyki HR

Więcej

Jak prawidłowo przeprowadzić exit interview?

Pracodawcy coraz bardziej świadomie prowadzą politykę personalną w swoich firmach. Mimo to nie udaje się im uniknąć problemu rotacji pracowników. Niezależnie od warunków, w jakich dochodzi do rozstania pracownika z firmą, warto aby pracodawca przepro

  • Jak długoterminowo utrzymać zaangażowanie pracowników? W ciągu ostatnich kilku lat polski rynek pracy przeszedł znaczną transformację. Jeszcze do niedawna karty w grze niemal samodzielnie rozdawali pracodawcy, jednak w większości branż nastał okres rynku pracy dyktowanego potrzebami pracownika.

  • Trzy cele zespołu ds. Problem Solving Firmy powołują interdyscyplinarne zespoły ds. Problem Solving, czyli rozwiązywania problemów aby rozwiązywać bieżące problemy; zapobiegać potencjalnym problemom i podejmować nowe wyzwania. Przyjrzyjmy się bliżej tym zadaniom.

  • Rola benchmarkingu w zarządzaniu personelem Czy można przeprowadzić badanie opinii pracowników samodzielnie? Można. Czy efektywność personalną firmy można ocenić spoglądając jedynie do wnętrza organizacji? Można. Czy uzyskane w ten sposób wyniki dadzą nam pełny i rzetelny obraz firmy? Niestety