Top News

Więcej

OSOBOWOŚĆ HR

Wiecej

Z Kraju

Więcej

Nie lubisz swojej pracy? Nie jesteś sam

Ponad połowa (58%) zatrudnionych Polaków nie lubi swojej pracy. Odbija się to na wynikach finansowych firm. Niezadowoleni pracownicy nie są wydajni ani kreatywni. Czy zwolnienie to w takiej sytuacji jedyne rozwiązanie?

Ze świata

Więcej

Dlaczego nowi pracownicy odchodzą?

Z badania przeprowadzonego przez firmę BambooHR wśród ponad tysiąca amerykańskich pracowników wynika, że co trzeciej ankietowanej osobie zdarzyło się odejść z firmy w ciągu 6 miesięcy po zatrudnieniu, przy czym aż 16% uciekło z pracy już w pierwszym tygodniu.

  • Nic nie przebije tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej Rekruterzy starają się skrócić i uprościć proces rekrutacyjny, dlatego chętnie testują nowe sposoby na poznanie kandydatów, takie jak rozmowy telefoniczne i wideorozmowy. Najnowsze badania sugerują jednak, że nic nie przebije tradycyjnego spotkania twarzą w twarz z potencjalnym pracownikiem.

  • Nałogowi poszukiwacze pracy Wiele osób, które mają dobrą pracę, nieustannie poszukuje nowego zajęcia. Odsetek amerykańskich pracowników, którzy poszukują lepszej oferty rośnie - jeszcze w 2014 r. za nową pracą rozglądało się tylko 29% zatrudnionych.

  • Chcesz zarabiać więcej? Dbaj o siebie! Nie od dziś wiadomo, że atrakcyjny wygląd pomaga w życiu – ładni uczniowie są lepiej oceniani, przystojni przestępcy dostają niższe wyroki, a dobrze prezentujący się kandydaci do pracy mogą mieć wyższe oczekiwania płacowe.

Dobre Praktyki HR

Więcej

Model zarządzania w oparciu o kompetencje wymaga wsparcia technologicznego

Ocena okresowa pracowników stosowana jest praktycznie w każdej firmie, jednak często jest to narzędzie zbyt uproszczone i mało zindywidualizowane.

  • Efektywne biznesowo szkolenia? To naprawdę możliwe! Kapitał ludzki to obecnie jeden z najważniejszych czynników wpływających na budowę przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Już na etapie rekrutacji firmy dokładają starań, aby pozyskać dla siebie najlepszych pracowników. Ich zatrudnienie to jednak

  • GRATYFIKACJA FINANSOWA ZA ODEJŚCIE Z FIRMY. PROPOZYCJA (NIE) DO ODRZUCENIA!? Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń: co czwarty pracownik nie jest zaangażowany w wykonywaną pracę, co przekłada się na mniejszą lojalność wobec firmy. Warto więc zastanowić się, co zrobić, aby zatrudnieni czuli się bardziej zmotywowani i pozosta

  • RÓŻNE KONCEPCJE PŁACY SPRAWIEDLIWEJ Kwestie związane ze sprawiedliwą płacą są często przedmiotem dyskusji społecznych i politycznych. Nic dziwnego, w końcu „sprawiedliwość” jest jednym z najważniejszych pojęć etycznych, nurtujących człowieka od zarania dziejów.