logo firmy

Top News

Więcej

OSOBOWOŚĆ HR

Wiecej

Z Kraju

Więcej

Chcemy premii i podwyżki. Presja płacowa jest coraz silniejsza

56% Polaków spodziewa się premii, a aż 51% respondentów oczekiwałoby z nowym rokiem podwyżki wynagrodzenia. Polscy pracodawcy już od kilku lat nie przeżywali takiej presji płacowej - wynika z badania „Monitor Rynku Pracy", prowadzonego przez Randstad.

  • Deficyt pracowników w IT szacuje się na ok. 50 tys. osób. Brakuje ich m.in. w obszarze cyberbezpieczeństwa Zapotrzebowanie na pracowników ze strony branży informatycznej wciąż rośnie. Jednym z powodów są kolejne inwestycje w centra badawczo-rozwojowe zarówno krajowych, jak i zagranicznych koncernów. Drugim – transformacja cyfrowa, przed którą stoją firmy w niemal każdej branży. Branża IT mogłaby z marszu przyjąć do pracy około 50 tys. specjalistów, a ten deficyt ma się pogłębiać.

  • Co z tym pracownikiem? Według danych GUS od początku 2016 roku stopa bezrobocia rejestrowanego spadła o ponad 2 punkty procentowe, utrzymując w listopadzie najniższy od 25 lat poziom, 8,2%. Miniony rok zdecydowanie należał więc do pracownika. Firmom trudno było zaspokajać kadrowe potrzeby i wiele wskazuje na to, że tendencja ta w 2017 roku się utrzyma.

  • WYZWANIA RYNKU PRACY I PLANY PRACODAWCÓW. RAPORT PŁACOWY HAYS POLAND 2017 Zdecydowana większość firm planuje wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku, rozbudować swoje struktury i zwiększyć zatrudnienie. Niestety jednocześnie coraz więcej organizacji doświadcza niedoboru odpowiednich kandydatów.

Ze świata

Więcej

Praca w Czechach kusi Polaków

Najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej, ponad dwukrotny wzrost liczby wakatów w gospodarce i ogromne trudności w znalezieniu rodzimych pracowników - to powody, dla których czescy pracodawcy sięgają po kadry zza granicy. Coraz częściej przyciągani są pracownicy z Polski.

  • Noworoczne postanowienia w pracy Postanowienia zawodowe 2017. Polacy i Czesi marzą o zmianie pracy, Brytyjczycy o przekwalifikowaniu, a Finowie o mniejszej ilości obowiązków

  • Indeks szczęścia w pracy: Polska w drugiej połowie stawki Z tegorocznego badania Universum: Global Workforce Happiness Index wynika, że najszczęśliwsi w pracy są Duńczycy, Norwegowie i Kostarykanie. Na 57 przebadanych krajów Polska znajduje się na 28 miejscu.

  • Firmowe świętowanie na bogato Jak wynika z dorocznego badania Bloomberg BNA na temat świąteczno-noworocznych zwyczajów, większość pracowników amerykańskich firm może liczyć na wyrozumiałość i hojność swoich szefów.

Dobre Praktyki HR

Więcej

Assessment Centre w procesie rekrutacji

Wysoki koszt, czasochłonność, konieczność skorzystania z pomocy zewnętrznej firmy doradczej – to niektóre z argumentów, które zniechęcają firmy do wykorzystania Assessment Centre w procesie rekrutacji. Czy rzeczywiście są słuszne? Ekspert LeasingTeam

  • Wszyscy chcą zmian – nikt nie chce się zmienić Pracownicy bardzo często dostrzegają potrzebę wprowadzenia zmian w firmie. Nie oznacza to jednak, że reagują entuzjastyczne, gdy szefowie zapowiadają, iż zmiany (nawet te pożądane) faktycznie zostaną wprowadzone. Jeszcze gorzej, jeśli menedżer oczeku

  • Różnica pomiędzy premią a nagrodą Premia jak i nagroda jest składnikiem wynagrodzenia. Pracodawca jednak nie ma obowiązku przyznawania ich pracownikom. Jeśli zdecyduje się na przyznanie takich świadczeń, powinien dokładnie określić, czy będą to nagrody (nazywane premiami uznaniowymi)

  • Jak zabrać się za wdrażanie 'turkusu'? Zastanawiasz się jak wdrożyć zarządzanie turkusowe zgodne z ideą Frederica Laloux w Twojej organizacji? Chcesz się dowiedzieć co czeka Cię podczas rejsu po turkusowym oceanie? Nie wiesz jak się do tego przygotować?