Główna treść strony

Roczna ocena pracownika - przygotuj się już dziś!

Fot.: www.sxc.hu Źródło: www.sxc.hu

Listopad to świetny miesiąc na zrobienie podsumowania tegorocznej kariery i zastanowienie się nad planami na rok przyszły. Sprzyja temu naturalny klimat nostalgii, zadumy, zwolnienia tempa, wynikający zarówno z listopadowych świąt zmarłych, jak i z zapadania zmierzchu o wczesnej godzinie.

Ponadto rozsądnie zdajemy sobie sprawę, że to ostatni moment na to, by coś spokojnie zaplanować. Grudzień to wiadomo - miesiąc bieganiny przedświątecznej, a w styczniu rozpoczyna się nowy rok, nowe budżety, nowe projekty, rozliczenia gorącego czwartego kwartału. Dlatego warto kilka listopadowych popołudni lub wieczorów przeznaczyć na spojrzenie na wcześniejsze 11 miesięcy. Na co warto zwrócić szczególną uwagę pod kątem własnej kariery zawodowej?

Kryteria pracodawcy + konkrety

Wojciech Paździor, coach i dyrektor zarządzający w firmie Active Strategy, wskazuje, że aby dobrze przyjrzeć się swojej karierze w mijającym 2012 roku, trzeba przede wszystkim wiedzieć które osiągnięcia najbardziej ceni pracodawca. - Jeśli system ocen skupia się na kryterium "praca zespołowa", to trzeba przypomnieć sobie sytuacje, kiedy pomogłeś innym lub całemu zespołowi rozwiązać problemy. Jeśli ważne jest kryterium "rozwój kompetencji", to musisz odkurzyć i spisać wszystkie przebyte szkolenia, kursy, przeczytaną literaturę, a potem ocenić czy i jak przełożyło się to na twoją efektywność - wyjaśnia ekspert.

A co jeśli twój szef nie powiedział dokładnie jakich kryteriów używa? - Wtedy należy się skupić na kilku najczęstszych działaniach, które wykonujesz, np. liczbę obsłużonych zapytań, klientów wewnętrznych, liczbę pochwał pracy - uzupełnia Wojciech Paździor. - Wpisz konkrety i podkreśl wyniki ponadprzeciętne. Sprzedawca może wpisać uzyskanie sprzedaży na poziomie A, wyższą o 15 proc. od sprzedawców w tym samym regionie. Administrator sieci - zminimalizowanie czasu trwania przerw poniżej B, po raz pierwszy od C lat. Menedżer - zakończenie 95 proc. projektów na czas, przy średniej działu 70proc. Pamiętaj, że ocena indywidualna dotyczy tylko twojego wkładu i tylko twoich wyników.

Umiejętności miękkie + wieloletnie passe

Agnieszka Kościuczyk, projektant kariery i trener w firmie Career Design, ostrzega przed pułapką, jaką są trendy i mody na rynku pracy. - Gdy w ocenie rocznej skupisz się na tym co jest modne, ale niekoniecznie odpowiada twoim zainteresowaniom lub silnym stronom, postawisz się w trudnej sytuacji. Może się bowiem okazać - zupełnie niesłusznie - że w mijającym roku nie osiągnąłem niczego wielkiego, niczego znaczącego. To nieprawda. Każdy ma jakieś sukcesy. Może nie są one modne, ale na pewno nie są powodem do wstydu - radzi ekspertka.

Na co warto zatem zwrócić uwagę? - Z doświadczenia wiem, że łatwo jest przeoczyć w rocznym podsumowaniu umiejętności miękkie związane z wiedzą techniczną lub konkretnymi czynnościami zawodowymi - dodaje Agnieszka Kościuczyk. - Liczby i korzyści dla firmy trzeba pokazać, ale należy też wspomnieć o jakości komunikacji interpersonalnej, harmonii pracy w zespole, atmosferze wsparcia. Wkład pracownika nie polega jedynie na pracy, którą widać, ale też na pracy, która łatwo umyka zmierzeniu. Warto także podkreślić osiągnięcia zawodowe, które kontynuują świetną passę z lat poprzednich. Osiągnięcia mają bowiem swój okres ważności. Świetnie widać to w cv, gdzie większą wartość mają sukcesy aktualne niż te sprzed 10 lat. Pokazanie, że już od kilku lat wyniki np. sprzedaży utrzymują się na wysokim poziomie daje pracodawcy dodatkową informację o twojej wartości.

Opinie innych + osobiste wnioski

Izabela Surmacz, doradca kariery, specjalistka rozwoju zawodowego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, wskazuje jeszcze jeden ważny aspekt osiągnięć rocznych. - Pamiętaj, że twoja praca jest na bieżąco oceniana przez kolegów, przełożonych i klientów. Ich uznanie i pochwały to twoje sukcesy, dlatego warto je przytoczyć w rocznej ocenie. Tak jak w przypadku innych osiągnięć, tak i tutaj podaj konkrety: sytuację, nazwisko osoby, jakie twoje działanie zostało pochwalone. Opinie innych to potężny argument, który świadczy o tym, że dbasz nie tylko o wyniki, ale i o atmosferę pracy - opowiada ekspertka.

Wartością dla szefa jest także rozwój pracowników. Wiadomo, że zmieniają się rynki, klienci i produkty. Pracownicy muszą sobie radzić w nowych warunkach, tak więc pokazanie rozwoju podczas rocznej oceny przynosi dodatkowe plusy w oczach przełożonego. - Pokazanie rozwoju, konkretnego rozwoju przydatnego firmie, nie jest łatwe. Jednym z prostszych narzędzi jest sformułowanie kilku wniosków i po prostu powiedzenie ich szefowi podczas rozmowy. Jeśli zostaną skwitowane kiwnięciem głowy, w porządku. Jeśli szef podejmie temat i rozpocznie dyskusję, jeszcze lepiej - dzięki temu lepiej cię zapamięta. Aby dojść do tych kilku wniosków, zadaj sobie następujące pytania: Jaka była według ciebie największa przeszkoda, którą pokonałeś w tym roku? Gdzie byłeś na początku tego roku, a gdzie jesteś dzisiaj? Które sytuacje zawodowe cię zaskoczyły i czego się z nich nauczyłeś? - podpowiada Izabela Surmacz.praca.wp.pl
comments powered by Disqus