logo firmy

Główna treść strony

Z kraju

Wysokość zarobków: jawna, czy nie?

Osoby poszukujące pracy coraz częściej przyznają, że chcą znać wysokość wynagrodzenia już na początku procesu rekrutacyjnego. Ponad 50 proc. Polaków deklaruje, że w ogłoszeniach o pracę brakuje informacji o wysokości wynagrodzenia.

Młodzi chętnie się przeprowadzą za pracą

40% Polaków, otrzymując atrakcyjną ofertę pracy, mogłaby wyjechać do innego miasta w Polsce. Osoby, które to deklarują, częściej posiadają również plany związane ze zmianą pracy na ten rok.

Roszczeniowa postawa młodych osób, aktualnie wchodzących na rynek pracy, nie zraża pracodawców

Dwudziestokilkulatkowie, ubiegając się o pierwszy w życiu etat, wyraźnie precyzują swoje oczekiwania. Brak doświadczenia zawodowego nie powstrzymuje ich przed tym, by wymagać np. pensji powyżej średnich zarobków. Nie chcą przy tym poświęcać życia prywatnego dla kariery. Wobec rosnącej liczby wakatów, firmy im ulegają.

Rynek pracy a nowelizacja ustawy o pracownikach tymczasowych

Zatrudnianie pracowników za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji pracy tymczasowej to coraz częstsza praktyka.

Rynek (wybranych) pracowników

Z jednej strony rekordowo niskie bezrobocie, z drugiej – brak rąk do pracy, obserwowany przez wielu pracodawców. Nie oznacza to jednak, że w całej Polsce to pracownicy mogą dyktować warunki zatrudnienia i przebierać w ofertach pracy.

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy?

Liczba pracowników z Ukrainy w Polsce wciąż wzrasta. Są oni ważni dla polskiej gospodarki, w dużej mierze wypełniają też deficyt pracowników na lokalnych rynkach. Jest jednak wiele kwestii związanych z ich zatrudnieniem, które wcale nie są oczywiste.

Chcesz usprawnić proces rekrutacji? Podawaj w ogłoszeniach o pracy wysokość wynagrodzenia

W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Holandia czy nawet Rosja ujawnianie w ogłoszeniach o pracy informacji o oferowanym wynagrodzeniu jest na porządku dziennym. W Polsce większość firm tej praktyki nie stosuje. Coraz więcej z nich zdaje się jednak do niej przekonywać.

Firmy stawiają na młodych, ale nie potrafią ich zatrzymać

Rośnie popularność programów stażowych, oferowanych przez firmy w Polsce. Obecnie najwięcej propozycji kierowanych jest do studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Często jednak współpraca firmy i stażysty kończy się zbyt wcześnie. Wnioski płynące z najnowszego raportu Hays Poland pokazują, że powód jest prozaiczny – w firmach brakuje etatów.

Zaangażowani i lojalni pracownicy produkcji – czy to możliwe?

Branża produkcyjna w Polsce od wielu lat charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników zaangażowania pracowników. Od lat pokutuje również przekonanie, że angażowanie pracowników na produkcji jest trudne i bezcelowe.

Umiejętność korzystania z big data oraz inteligencja społeczna – to kluczowe kompetencje przyszłości dla firm rodzinnych

Jak wynika ze wskazań raportu „Kompetencje przyszłości w firmach rodzinnych 2017”, za sukcesem rynkowym liderów przedsiębiorczości w najbliższych latach mogą stać dwie kompetencje: synteza danych oraz inteligencja społeczna, którą chce rozwijać ponad ¾ firm rodzinnych.

International MBA w IBD Business School

Prezentacja programu i oficjalne rozpoczęcie rekrutacji uczestników jesiennej edycji

Planujesz założyć własną firmę? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Niezawodny pomysł na biznes nie istnieje, a sama idea i założenie firmy jest tylko połową sukcesu. Drugą część stanowią takie czynniki, jak: kapitał, determinacja i doświadczenie. To one pomogą wypracować wysoką pozycję w wybranej branży, a co za tym idzie - zyski.

Pracownicy rzucają papierami, a 80% firm nie walczy, by ich zatrzymać

Umacniająca się pozycja kandydatów na rynku pracy powoduje, że pracodawcy muszą się liczyć odejściami często kluczowych osób z organizacji – według badania Antal, poziom rotacji dobrowolnej w 2016 roku wyniósł 10,8% dla całego rynku.

Zmiany na rynku pracy: pieniądze tracą na znaczeniu, a Internet zyskuje

3 na 10 Polaków chce zmienić pracę z powodu nudy i rutyny – wynika z najnowszych badań Work Service. Na znaczeniu zaczynają tracić pieniądze, ale zyskują potrzeba awansu i samorealizacji.

Sposób na deficyt kadry w branży logistycznej, czyli jak zrekrutować wartościowego pracownika w trzech krokach

Co siódmy przedsiębiorca z sektora transport, logistyka i komunikacja przewiduje wzrost zatrudnienia w II kwartale br. - wynika z najnowszego raportu Manpower.

Raport „Candidate Experience 2017": kandydat bardziej zaangażowany w proces rekrutacji niż pracodawca?

Z 4. edycji badania „Candidate Experience" wynika, że w wielu obszarach procesów rekrutacyjnych istnieje rozbieżność między deklarowanymi a stosowanymi praktykami przez pracodawców.

Czy Polska jest gotowa na nadejście gospodarki wolnych strzelców?

Jak wynika z badania The Workforce View in Europe 2017 przeprowadzonego przez ADP, europejscy pracownicy są gotowi na nadejście gospodarki wolnych strzelców (ang. gig economy).

Ponad 60% stażystów znajduje zatrudnienie w firmie, w której odbywało staż

Parzenie kawy na stażu? Tak, ale tylko w kawiarni! Wielu firmom w Polsce brakuje rąk do pracy, dlatego coraz chętniej oferują atrakcyjne programy menedżerskie i stażowe.

Koniec rynku pracownika w branży IT jest możliwy? Firmy otwierają się na specjalistów z Ukrainy.

Szacuje się, że w Polsce pracuje od 600 tysięcy do miliona obywateli Ukrainy, a ich liczba systematycznie rośnie. To wynik pogarszającej się sytuacji ekonomicznej za wschodnią granicą oraz konfliktu zbrojnego z Rosją.

Cyfrowa neofobia hamuje rozwój chmury? Sięgnęło po nią jedynie 7 proc. polskich firm produkcyjnych

Jedynie 8 proc. polskich przedsiębiorstw korzysta z usług w chmurze obliczeniowej, wynika z najnowszych badań GUS. W przypadku firm z sektora przetwórstwa przemysłowego sytuacja wygląda jeszcze gorzej, bo zaledwie 7 proc. z nich sięgnęło po rozwiązania cloudowe.

Ponad 60% stażystów znajduje zatrudnienie w firmie, w której odbywało staż

Parzenie kawy na stażu? Tak, ale tylko w kawiarni! Wielu firmom w Polsce brakuje rąk do pracy, dlatego coraz chętniej oferują atrakcyjne programy menedżerskie i stażowe. W trakcie ich trwania studenci i świeżo upieczeni absolwenci uniwersytetów mogą uczyć się wartościowych rzeczy oraz zdobywać cenne doświadczenie.

Przyszli inżynierowie stawiają na rozwój

Co motywuje studentów do przyszłej pracy, a co ich zniechęca? To jedno z najczęściej zdawanych pytań przez działy HR w trakcie rekrutacji. Grupa GPEC sprawdziła, jakie są cele zawodowe przyszłych inżynierów.

Spada liczba osób w wieku produkcyjnym mobilnym. Studia dualne odpowiedzią na problemy kadrowe firm.

Europejski rynek pracy od lat zmaga się z niżem demograficznym. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, zawartymi w raporcie „Population Projection 2014-2050", odsetek ludności w wieku produkcyjnym mobilnym w Polsce regularnie maleje, stawiając pracodawców przed ciężkimi wyzwaniami rekrutacyjnymi.

Kobiety – mężczyźni 100:140. Płacowa przepaść może zniknąć w 2044 roku

Międzynarodowy Dzień Kobiet za pasem, a płacowe nierówności wciąż mają się doskonale. Na każde 100 dolarów zarabianych przez statystyczną kobietę przypada globalnie aż 140 otrzymywanych przez mężczyznę.

94% ukraińskich pracowników planuje kolejny raz przyjechać do Polski

Z roku na rok przybywa w Polsce obywateli Ukrainy, coraz chętniej zatrudnianych przez polskich przedsiębiorców. 64% Ukraińców decyduje się na pracę w naszym kraju z powodu wyższych zarobków, a zdecydowana większość, bo aż 94%, twierdzi, że przyjedzie do Polski jeszcze raz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>