logo firmy

Główna treść strony

Z kraju

Przyszli inżynierowie stawiają na rozwój

Co motywuje studentów do przyszłej pracy, a co ich zniechęca? To jedno z najczęściej zdawanych pytań przez działy HR w trakcie rekrutacji. Grupa GPEC sprawdziła, jakie są cele zawodowe przyszłych inżynierów.

Spada liczba osób w wieku produkcyjnym mobilnym. Studia dualne odpowiedzią na problemy kadrowe firm.

Europejski rynek pracy od lat zmaga się z niżem demograficznym. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, zawartymi w raporcie „Population Projection 2014-2050", odsetek ludności w wieku produkcyjnym mobilnym w Polsce regularnie maleje, stawiając pracodawców przed ciężkimi wyzwaniami rekrutacyjnymi.

Kobiety – mężczyźni 100:140. Płacowa przepaść może zniknąć w 2044 roku

Międzynarodowy Dzień Kobiet za pasem, a płacowe nierówności wciąż mają się doskonale. Na każde 100 dolarów zarabianych przez statystyczną kobietę przypada globalnie aż 140 otrzymywanych przez mężczyznę.

94% ukraińskich pracowników planuje kolejny raz przyjechać do Polski

Z roku na rok przybywa w Polsce obywateli Ukrainy, coraz chętniej zatrudnianych przez polskich przedsiębiorców. 64% Ukraińców decyduje się na pracę w naszym kraju z powodu wyższych zarobków, a zdecydowana większość, bo aż 94%, twierdzi, że przyjedzie do Polski jeszcze raz.

W świecie nowych technologii firmy muszą traktować pracownika jak klienta

Postęp technologiczny osiągnął niespotykane dotąd tempo. Sztuczna inteligencja, platformy mobilne, i społecznościowe systemy współpracy zrewolucjonizowały nasze życie i pracę...

Coraz więcej kobiet w Polsce na stanowiskach kierowniczych, ale fotel prezesa nadal trudno dostępny

Aż 40% osób zasiadających na wysokich stanowiskach menedżerskich w średnich i dużych firmach w Polsce to kobiety – wynika z badania „Women in Business 2017”. Wśród 36 badanych państw wyprzedzają nas pod tym względem tylko Rosja (47%) i Indonezja (46%).

Polki mają trudniej na rynku pracy?

Kobiety na rynku pracy czują się mniej pewnie niż mężczyźni. Blisko 24% z nich boi się utraty pracy, a co gorsza niepewność przekłada się negatywnie zarobki.

2 miliony biernych zawodowo Polaków nadzieją dla rynku pracy

Aktywność zawodowa w Polsce jest o ponad 4 pp. niższa niż średnia unijna, co daje nam 7 miejsce od końca w zjednoczonej Europie.

Pokolenie kciuka zmienia rynek pracy. Tradycyjna rekrutacja już nie wystarcza

Bezrobocie w Polsce jest najniższe od 25 lat i firmy narzekają na brak kandydatów do pracy. Bez zatrudnienia pozostaje jednak 25–30% Polaków między 23 a 28 rokiem życia.

Nieuczciwi pośrednicy pracy kuszą nas wysokimi zarobkami za granicą. Sprawdź, jak nie dać się wykorzystać

Co piąty dorosły Polak mieszkający na stałe w kraju przynajmniej raz w życiu pracował za granicą – wynika z badania CBOS „Praca za granicą”. Niestety nie wszyscy ją wykorzystują – co roku wielu Polaków pada ofiarą oszustów.

Rynek pracy specjalistów to studnia bez dna. W 2016 wzrosła liczba ofert pracy m.in. dla specjalistów ds. obsługi klienta i specjalistów z zakresu HR

Najczęściej poszukiwanymi specjalistami w 2016 roku byli pracownicy handlu i sprzedaży. To do nich według analizy przeprowadzonej przez Pracuj.pl. adresowanych było blisko 40% wszystkich ogłoszeń.

Już 40% firm planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy

Pomimo napływu ponad 1,3 mln cudzoziemców w 2016 rok, nadal 33% przedsiębiorstw w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników.

66% Polek chce pracować za granicą

Aż 2/3 Polek w wieku 18–60 lat jest skłonnych wyjechać do pracy za granicę – wynika z badania „Polki o pracy za granicą”. Najczęściej motywują je do tego kwestie finansowe (36%), a także chęć zwiedzania świata i nauki języka obcego.

Zwycięzcy EB Kreator 2016

8 lutego ogłoszono wyniki EB Kreator, największego konkursu employer branding, organizowanego przez GoldenLine. Do trzeciej edycji zgłosiło się aż 100 firm, wysyłając rekordowa liczbę ponad 160 zgłoszeń.

Instytucje finansowe nie są już w stanie przyciągać pracowników tylko wysoką pensją

Zróżnicowane świadczenia dodatkowe, elastyczne godziny pracy, możliwość wykonywania obowiązków zdalnie, łatwiejsza droga awansu, łagodniejsze wymagania co do stroju – praca w instytucjach finansowych staje się coraz mniej sformalizowana.

Human Resources – krytycznie lecz konstruktywnie dziś, ambitnie o jutrze

HR-owiec niczym alfa i omega: niezastąpiony i niezbędny, dbający zarówno o ludzi, jak i o biznes, wizjoner przewidujący przyszłość i z wyprzedzeniem znający potrzeby organizacji, czy raczej niezrozumiały przez biznes, zapracowany lecz niedoceniany mistrz procedur?

2016 rokiem niebieskich kołnierzyków – raport serwisu Gratka.pl

Serwis Gratka.pl podsumował rok 2016 pod względem opublikowanych ogłoszeń o pracę. Z analiz portalu wynika, że pracodawcy zamieścili ponad 131 tysięcy ogłoszeń, z czego ponad 22,5 proc. stanowiły oferty skierowane do pracowników wykwalifikowanych z sektora produkcji i pracy fizycznej.

Urzędy Pracy szkolą ale nie uczą jak znaleźć pracodawcę

Roczny koszt utrzymania Urzędów Pracy to 4 miliardy złotych. Poziom aktywizacji bezrobotnych zaledwie kilkuprocentowy. Urzędy uczą zawodu, ale jak znaleźć pracodawcę już niekoniecznie. Gdy urzędy tkwią w epoce gablot ogłoszeniowych, pracodawcy coraz częściej korzystają z rekrutacji 3.0.

Czy edukacja w Polsce nadąża za zmieniającym się rynkiem pracy?

Rynek pracy za 15–20 lat będzie zdecydowanie różnił się od tego, który obserwujemy teraz. Pojawią się nowe zawody, do których wykonywania będzie potrzeba odpowiednich kompetencji cyfrowych, a nowoczesna technologia stanie się w pracy jeszcze bardziej wszechobecna niż dzisiaj.

Zarządzanie kapitałem ludzkim coraz większym wyzwaniem dla firm z sektora finansowego

Średni czas rekrutacji w bankach w Polsce w ostatnich 5 latach wydłużył się o ponad 25%, a koszt rekrutacji jednej osoby z zewnątrz organizacji wzrósł o 30%. Jak wynika z raportu firmy doradczej PwC „Zarządzanie kapitałem ludzkim w sektorze finansowym" w krajowym sektorze usług finansowych mamy obecnie - bardziej niż w innych branżach - do czynienia z rynkiem pracownika, co stanowi ogromne wyzwanie dla firm.

WYNAGRODZENIA W MIASTACH RÓŻNEJ WIELKOŚCI W 2016 ROKU

Wynagrodzenia Polaków różniły się w zależności od miasta, w którym pracowali. Generalnie im większe miasto tym mediana wynagrodzeń wyższa. W Polsce w 2016 roku najwięcej zarobić można było w Warszawie.

Polski pracownik: nieźle z technologią, na bakier z logiką

Aż 78 proc. firm z Europy Środkowo-Wschodniej ma problemy z rekrutacją pracowników ze zdolnościami do rozwiązywania problemów, podczas gdy na Zachodzie odsetek ten wynosi 51 proc. – wynika z raportu PwC. To dowód ułomności systemu edukacji, nieprzygotowującego młodych ludzi do wymogów rynku pracy – oceniają eksperci ze szkoły programowania Coders Lab.

Chcemy premii i podwyżki. Presja płacowa jest coraz silniejsza

56% Polaków spodziewa się premii, a aż 51% respondentów oczekiwałoby z nowym rokiem podwyżki wynagrodzenia. Polscy pracodawcy już od kilku lat nie przeżywali takiej presji płacowej - wynika z badania „Monitor Rynku Pracy”, prowadzonego przez Randstad.

Rynek Pracy Specjalistów w listopadzie 2016 r. Raport Pracuj.pl

W listopadzie na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 971 oferty pracy, co oznacza wzrost liczby ogłoszeń o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Chcemy premii i podwyżki. Presja płacowa jest coraz silniejsza

56% Polaków spodziewa się premii, a aż 51% respondentów oczekiwałoby z nowym rokiem podwyżki wynagrodzenia. Polscy pracodawcy już od kilku lat nie przeżywali takiej presji płacowej - wynika z badania „Monitor Rynku Pracy", prowadzonego przez Randstad.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>