logo firmy

Główna treść strony

Z kraju

WYNAGRODZENIA SPECJALISTÓW HR WEDŁUG RAPORTU PŁACOWEGO SEDLAK & SEDLAK 2016

Raport zawiera ogólne analizy wynagrodzeń dla poszczególnych szczebli hierarchii organizacji oraz szczegółowe informacje dla każdego z 445 badanych stanowisk.

Cyberbezpieczeństwo to odpowiedzialność całej firmy

Raport World Economic Forum „Global Risk Report 2017" podaje, że wycieki danych i cyberataki zajmują odpowiednio 5. i 6. miejsce pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia. Badania informują również, że na przeprowadzenie samego ataku w 93% przypadków potrzeba mniej niż 60 sekund, a straty mogą wynieść nawet cztery miliony dolarów.

Korzystanie z technologii w życiu osobistym wpływa na zachowanie ludzi w pracy

Zmiany technologiczne mają istotny wpływ na zachowanie pracowników. Aż 84 proc. z nich uważa, że jest istotne, by ich firmy korzystały z najnowszych technologii.

Polska pracująca w liczbach

Najnowsze dane GUS, opublikowane w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, pokazują aktualny (za pierwszy kwartał 2017 r.) obraz rynku pracy, budzącego coraz większe zainteresowanie i zróżnicowane oceny.

W 2018 roku bezrobocie może spaść poniżej 6 proc. Pracodawcy muszą uważać na politykę kadrową i koszty rotacji

W związku z tym, że bezrobocie spada od stycznia 2014 roku, można przypuszczać, iż obecny stan utrzyma się minimum do końca br. Maksymalnie powinno to potrwać do połowy 2019 roku.

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

Co roku miliony Polaków wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Jednak występujące od lat dysproporcje w wysokości przeciętnych wynagrodzeń w poszczególnych województwach powodują, że możliwa i opłacalna jest również migracja zarobkowa w obrębie naszego kraju.

Jacy pracownicy byli poszukiwani w II kwartale 2017 roku? Raport GoldenLine

Utrzymująca się w II kwartale 2017 roku stopa bezrobocia w okolicach 7% sprawia, że pracodawcy mają coraz większy problem z pozyskaniem właściwych kandydatów do pracy.

Polacy rzucają papierami. Powód to nawet zakaz korzystania z telefonów

Jeszcze kilka lat temu zmiana pracy co 5 lat była czymś niepokojącym i dziwnym także dla samych rekruterów. Teraz zmiana pracy co 2-3 lata jest czymś normalnym. Dlaczego częściej odchodzimy z pracy?

Ile zarabia handlowiec?

Handlowcy nie narzekają na brak ofert pracy. Specjaliści ds. handlu i sprzedaży są wciąż na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych pracowników

Wysokość zarobków: jawna, czy nie?

Osoby poszukujące pracy coraz częściej przyznają, że chcą znać wysokość wynagrodzenia już na początku procesu rekrutacyjnego. Ponad 50 proc. Polaków deklaruje, że w ogłoszeniach o pracę brakuje informacji o wysokości wynagrodzenia.

Młodzi chętnie się przeprowadzą za pracą

40% Polaków, otrzymując atrakcyjną ofertę pracy, mogłaby wyjechać do innego miasta w Polsce. Osoby, które to deklarują, częściej posiadają również plany związane ze zmianą pracy na ten rok.

Roszczeniowa postawa młodych osób, aktualnie wchodzących na rynek pracy, nie zraża pracodawców

Dwudziestokilkulatkowie, ubiegając się o pierwszy w życiu etat, wyraźnie precyzują swoje oczekiwania. Brak doświadczenia zawodowego nie powstrzymuje ich przed tym, by wymagać np. pensji powyżej średnich zarobków. Nie chcą przy tym poświęcać życia prywatnego dla kariery. Wobec rosnącej liczby wakatów, firmy im ulegają.

Rynek pracy a nowelizacja ustawy o pracownikach tymczasowych

Zatrudnianie pracowników za pośrednictwem wyspecjalizowanych agencji pracy tymczasowej to coraz częstsza praktyka.

Rynek (wybranych) pracowników

Z jednej strony rekordowo niskie bezrobocie, z drugiej – brak rąk do pracy, obserwowany przez wielu pracodawców. Nie oznacza to jednak, że w całej Polsce to pracownicy mogą dyktować warunki zatrudnienia i przebierać w ofertach pracy.

Jak zatrudniać obywateli Ukrainy?

Liczba pracowników z Ukrainy w Polsce wciąż wzrasta. Są oni ważni dla polskiej gospodarki, w dużej mierze wypełniają też deficyt pracowników na lokalnych rynkach. Jest jednak wiele kwestii związanych z ich zatrudnieniem, które wcale nie są oczywiste.

Chcesz usprawnić proces rekrutacji? Podawaj w ogłoszeniach o pracy wysokość wynagrodzenia

W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Holandia czy nawet Rosja ujawnianie w ogłoszeniach o pracy informacji o oferowanym wynagrodzeniu jest na porządku dziennym. W Polsce większość firm tej praktyki nie stosuje. Coraz więcej z nich zdaje się jednak do niej przekonywać.

Firmy stawiają na młodych, ale nie potrafią ich zatrzymać

Rośnie popularność programów stażowych, oferowanych przez firmy w Polsce. Obecnie najwięcej propozycji kierowanych jest do studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Często jednak współpraca firmy i stażysty kończy się zbyt wcześnie. Wnioski płynące z najnowszego raportu Hays Poland pokazują, że powód jest prozaiczny – w firmach brakuje etatów.

Zaangażowani i lojalni pracownicy produkcji – czy to możliwe?

Branża produkcyjna w Polsce od wielu lat charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników zaangażowania pracowników. Od lat pokutuje również przekonanie, że angażowanie pracowników na produkcji jest trudne i bezcelowe.

Umiejętność korzystania z big data oraz inteligencja społeczna – to kluczowe kompetencje przyszłości dla firm rodzinnych

Jak wynika ze wskazań raportu „Kompetencje przyszłości w firmach rodzinnych 2017”, za sukcesem rynkowym liderów przedsiębiorczości w najbliższych latach mogą stać dwie kompetencje: synteza danych oraz inteligencja społeczna, którą chce rozwijać ponad ¾ firm rodzinnych.

International MBA w IBD Business School

Prezentacja programu i oficjalne rozpoczęcie rekrutacji uczestników jesiennej edycji

Planujesz założyć własną firmę? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Niezawodny pomysł na biznes nie istnieje, a sama idea i założenie firmy jest tylko połową sukcesu. Drugą część stanowią takie czynniki, jak: kapitał, determinacja i doświadczenie. To one pomogą wypracować wysoką pozycję w wybranej branży, a co za tym idzie - zyski.

Pracownicy rzucają papierami, a 80% firm nie walczy, by ich zatrzymać

Umacniająca się pozycja kandydatów na rynku pracy powoduje, że pracodawcy muszą się liczyć odejściami często kluczowych osób z organizacji – według badania Antal, poziom rotacji dobrowolnej w 2016 roku wyniósł 10,8% dla całego rynku.

Zmiany na rynku pracy: pieniądze tracą na znaczeniu, a Internet zyskuje

3 na 10 Polaków chce zmienić pracę z powodu nudy i rutyny – wynika z najnowszych badań Work Service. Na znaczeniu zaczynają tracić pieniądze, ale zyskują potrzeba awansu i samorealizacji.

Sposób na deficyt kadry w branży logistycznej, czyli jak zrekrutować wartościowego pracownika w trzech krokach

Co siódmy przedsiębiorca z sektora transport, logistyka i komunikacja przewiduje wzrost zatrudnienia w II kwartale br. - wynika z najnowszego raportu Manpower.

Raport „Candidate Experience 2017": kandydat bardziej zaangażowany w proces rekrutacji niż pracodawca?

Z 4. edycji badania „Candidate Experience" wynika, że w wielu obszarach procesów rekrutacyjnych istnieje rozbieżność między deklarowanymi a stosowanymi praktykami przez pracodawców.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... >>